.
It is Yours...!


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  


لوگو


افسانه ها 

  سنگ شیر :

در همدان برای اینكه بخت دختر ها باز شود روغن می برند و روی سنگی می ریزند كه شبیه شیر است .

 افسانه ی هفتواد :

نزدیك شهر كرمان قلعه ایست معروف به هفت دختران و می گویند كه در زمان اردشیر پاپكان شخصی در آنجا بوده كه هفت دختر داشته و كار آنان چرخریسی بوده.

روزی یكی از دختران به شهر می رود تا پشم بخرد .در بین راه درخت سیبی می بیند كه باد سیبهایش را به زمین انداخته بود . یكی از سیبها را بر می دارد و در جیبش می گذارد .وقتی بر می گردد و مشغول دوك ریسی می شود آن سیب در ماسوره ی چرخش می افتد .از آن روز به بعد حاصل كار او روز به روز بیشتر و بهتر می شود و از فروش آن درزندگی آنها گشایش بزرگی به هم می رسد.بعد می بیند كرمی در ماسوره ی چرخ او پیوسته بزرگ می شود .

ادامه ی مطلب

می فهمد كه به خاطر آن كرم به دارایی فراوانی رسیده است. آن كرم را در صندوقی می گذارد و به نازو نعمت پرورش می دهد.

پدر دختر از زیادی مال به فكر یاغی گری می افتد و قلعه ای می سازد كه هنو آثار آن با قیست. اردشیر پاپكان برای سركوبی او از پارس به طرف قلعه ی دختر قشون می كند و جنگ سختی در می گیرد ولی اردشیر در همه ی جنگ ها شكست می خورد به این علت كه هر بار پدر دختر صندوق كرم را جلو ی لشكر دشمن می آورده و از بركت آن بر دشمن چیره می شده. تااینكه اردشیر نیرنگی به فكرش می رسد ، مقداری شراب با خودش بر می دارد و در لباس چوپان نزدیك قلعه می رود و نی میزند و به سربازان شراب می دهد و از مكان صندوق كرم می پرسد.

همینكه مست می شوند و به خواب می روند اردشیر سر صندوق می رود و با شمشیرش كرم را می كشد و روز بعد قلعه را فتح می كند و به مناسبت آن كرم شهری كه در آنجا بنا می شود كرمان نامیدند.

با كمی تخلص از كتاب نیرنگستان

نوشته ی صادق هدایتنوشته شده توسط نگین در دوشنبه 5 مرداد 1388 و ساعت 11:57 ق.ظ [+] | نظرات ()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic